Підлітковий суїцид - чи можна його попередити?.

Підлітковий вік - небезпечний. Під впливом гормонів підліток стає збудливим і надчутливий. Іноді достатньо невеликого конфлікту в сім'ї або в школі для того, щоб дитина увійшов в стан депресії. Часто такі стани закінчуються спробами самогубства.

Хто з підлітків найбільш схильний суїциду

Суїцид (самогубство) - це умисне позбавлення себе життя. Деякі підлітки входять до групи ризику по суїциду в разі потрапляння у важкі життєві ситуації. Насамперед, це підлітки, схильні з депресій (зниженого настрою), зловживають спиртними напоями, наркотичними і токсичними речовинами, видавши самогубство або загибель когось із близьких, погано успішні в школі, дівчатка після згвалтування або під час вагітності, а також талановиті, неординарні підлітки, які не вписуються в суспільство.

Вхідні в цю групу підлітки в будь-який момент можуть опинитися в ситуації, яка стане поштовхом до суїциду. Для них характерні підвищена вразливість і відчуття себе ізгоєм у суспільстві - саме це і штовхає їх на самогубство.

Суїцид зустрічається у трьох формах:

· істинний - коли у підлітка є дійсно тверді наміри самогубства, як правило, спроби вдаються, а якщо їм хтось перешкоджає, то повторюються; ця форма характерна для юнаків;

· афективний або чутливий - спроба самогубства під впливом миттєвих сильних почуттів; якщо спроба самогубства не вдається, то, швидше за все, вона не повторюється; характерний для дівчаток;

· демонстративний - самогубство як спосіб привернути до себе увагу; такі спроби можуть повторюватися багаторазово, але майже ніколи (якщо тільки випадково) не закінчуються істинним самогубством; більше характерний для дівчаток, але зустрічається і серед юнаків.

Причини суїциду в підлітковому середовищі

Часто причиною істинного самогубства в підлітковому середовищі є почуття ізоляції від суспільства, відчуття себе не таким як усі, що призводить до самотності і відчуттю того, що його ніхто не розуміє. Це може викликати стійку депресію (зниження настрою) і бажання піти з життя. До таких підліткам можуть ставитися підлітки з обтяженою спадковістю (діти психічно хворих, алкоголіків, наркоманів), що одержали важку психічну травму, мають нестандартну сексуальну орієнтацію і тому відчувають себе неповноцінними.

Афективна форма суїциду частіше відбувається під впливом конфліктів у сім'ї, школі, групі підлітків, конфлікту на грунті закоханості, на тлі сильного впливу мистецтва (наприклад, під враженням фільму або книги).

Демонстративна форма суїциду характерна для підлітків з істеричними рисами особистості, які будь-яким способом хочуть привернути до себе увагу.

Предсуіцідальний поведінка

Істинний суїцид часто зріє всередині підлітка і ніяк себе не видає, проте, якщо уважно придивитися, то можна побачити , якісь не зовсім звичні риси в його поведінці. Іноді вони майже непомітні, якщо підліток за своїм характером схильний до самотності, тим не менш, його підсвідомість майже завжди сигналить про майбутній суїцид. Видати їх може ще більша заглибленість в себе, іноді - випадково загублені слова про самогубство. Про справжні наміри говорить небажання обговорювати це питання з оточуючими. Проте, підліток навіть з самими істинним намірами самогубства завжди підсвідомо сподівається, що щось раптом зміниться на краще і йому не доведеться цього робити.

Підлітки з афективною та демонстраційної формами суїциду, як правило, не приховують своїх намірів. Підлітки з афективною поведінкою на підсвідомому рівні хочуть, щоб їх зупинили, а істеричні особистості роблять заяви про самогубство свідомо, щоб справити враження на оточуючих.

Під впливом внутрішньої готовності до суїциду може змінюватися апетит: ті підлітки, у яких він був хорошим, нічого не їдять, а підлітки з поганим апетитом починають раптом їсти все підряд. Те ж саме відбувається і зі сном: активний підліток починає цілими днями спати, а млявий втрачає сон.

Успішність у школі падає, зовнішній вигляд підлітка з істинними намірами самогубства говорить про повну байдужість до себе, повністю втрачається інтерес до оточуючого. Підлітки намагаються привести свої справи в порядок, часто роздають ледь знайомим людям дорогі речі. Іноді вони дуже озлоблені і можуть відповісти агресією на будь найбезневинніше зауваження.

Як попередити підлітковий суїцид

Для цього потрібно знати справжні почуття підлітка, тобто виникають в його життя. Батьки, помітивши, що з підлітком коїться щось недобре, повинні викликати його на відвертість і по можливості надати підтримку, навіть якщо він в сем-то помилився чи зробив злочин.

Батьки повинні допомагати підліткам у подоланні життєвих перешкод. Підліток повинен знати, що його приймають і люблять таким, який він є, і що б не трапилося в його житті, йому є кому про це розповісти. Те ж саме стосується і істинних друзів: якщо підліток говорить про самогубство, то вони повинні надати йому моральну підтримку, а в разі чітко звучала загрози суїциду повідомити про це близьким свого друга.